Moja prvá skúsenosť s Petrou Weingart

Moja prvá skúsenosť s Petrou Weingart

Rozhodnutie viac podporovať slovenskch dizajnérov vyzeralo v mojej hlave ako rozprávka. Ako to ale urobiť, keď sa väčšina showroomov a ateliérov nachádza v okolí Bratislavy a ja bývam na tom opačnom konci Slovenska? 

Mojou prvou voľbou bola stránka Sashe. Predstavuje totiž presne to, čo chcem podporiť a čo som v tom čase hľadala. Najčastejšie som si však odtiaľ objednávala iba doplnky. Pri čítaní viet typu “zašlite svoje miery” alebo “odnerajte si obvod pása” som totiž objednávanie oblečenia vyrábaného na mieru cez internet veľmi rýchlo vzdala. V práci vidím, aké problémy narobia na oblečení pár centrimetrové odchýlky a absolútne nesediace oblečenie som riskovať nechcela.

Časom som sa dozvedela o obchode Slovak & Czech design, ktorý sa nachádza v Košiciach. Mojou prvou myšlienkou bolo, že si prezriem e-shop, aby som si urobila prehľad o ponúkaných modeloch a cenách. E-shop však v tom čase ešte nefungoval, neostávalo mi teda nič iné, ako si ísť priamo obzrieť kamennú predajňu.

Pri pohľade na čistú, úhľadnú, minimalistickú predajňu som si okamžite predstavila obrovké sumy za krásne ponúkané modely. Skutočnosť ma však prekvapila! Samozrejme, nenájdete tam tričko za 5€ a tie ceny sú o niečo vyššie, než ceny odevov vo fast fashion reťazcoch. Je však potrebné myslieť na to, že si kupujete oblečenie, ktoré Vám vydrží, ktoré je z kvalitných materiálov, že kúpou podporujete slovenský trh a mladých módnych tvorcov. (Viac o téme cien za slovenské výrobky nájdete napríklad v tomto článku).

Do obchodu Slovak & Czech design sa po svojej prvej, veľmi pozitívnej skúsenosti pravidelne vraciam a takmer vždy si odtiaľ niečo pekné odnesiem. Naposledy to bol vzorovaný komplet, ktorý vidíte na týchto fotografiách.

Petra Weingart

O slovnskej dizajnérke Petre Weingart som už čo-to počula. Avšak, ako väčšina slovenských dizajnérov, aj ona má svoj showroom v Bratislave. Bola som preto nesmierne rada, že som jej modely našla v Košiach. Ja by som, samozrejme, nemala problém urobiť si výlet do nášho hlavného mesta, len aby som navštívila jej showroom, ale ísť na istotu, po prvej skúsenosti s jej strihmi a látkami, ktoré používa, mi príde o niečo rozumnejšie. 🙂 

Nie som veľkým fanúšikom zvieracích vzorov a vôbec som si nevedela samú seba v nejakom predstaviť. Pri tomto kraťasovom komplete mi však takýto vzor vôbec neprišiel vulgárny, dokonca som sa v ňom cítila veľmi príjemne. To, že mi je komplet o jednu konfekčnú veľkosť väčší je vidieť najmä na pleciach saka (či kardigánu, ak chcete), no tieto “veľkostné” problémy hravo vyrieši trošku nariasený rukáv. (A aspoň ho budem mocť nosiť aj o pár rokov!)

Ak náhodou nežijete, neštudujete alebo nepracujete v okolí Bratislavy, nemusíte vešať hlavy! 😉 Aj Petra Weingart prednedávnom oznámila, že chystá e-shop a  nakupovanie slovenských dizajnov tak bude opäť o niečo jednoduchšie. Budeme si môcť prezrieť ceny a nakupovať iba do takej sumy, na akú sa budeme cítiť. Pretože ceny sú väčšinou príčinou toho, že kupujeme málo slovenských výrobkov…

Verím, že sa začneme častejšie obzerať po slovenských dizajnéroch a ich tvorbe. Verím, že si zrátame, že tie ceny skutočne nie sú až tak vysoké, ak si vezmeme do úvahy, že kupujeme nadčasové modely – nie iba aktuálne kolekcie, ktoré budú o dva týždne out. Verím, že sa budeme takto navzájom o niečo viac podporovať. A tiež verím, že siahnete aj po tvorbe z dielne Petry. 

Krásny deň!

Gabika

Follow:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *